Спасти турсезон. ЕС готов к введению ковид-паспортов. Украинцам планировать поездки?

Спасти турсезон. ЕС готов к введению ковид-паспортов. Украинцам планировать поездки?

25 марта, 2021 0 Автор admin

Наприкінці минулого тижня в Євросоюзі представили «цифровий зелений сертифікат» – документ, що має посприяти відкриттю кордонів та відновленню міжнародного туризму. Частина європейських країн – особливо ті, економіка яких значно залежить від туризму, як-от: Греція, Кіпр, Іспанія, Португалія – сподіваються завдяки ньому врятувати принаймні цьогорічний сезон літніх відпусток. 

Коли новий документ запрацює, що потрібно для його отримання, чи можна буде потрапити до ЄС без щеплення та чи варто планувати цьогорічну відпустку в європейських країнах українцям?

LIGA.net зібрала все, що наразі відомо про ініціативу. 

Ковід-паспорт та «зелений сертифікат»: у чому різниця? 

«Зелені паспорти» після щеплення двома дозами вакцини своїм громадянам вже роздає Ізраїль – лідер з вакцинації у світі: з документом можна потрапити на концерти, в спортзали чи театри. 

З кінця січня сертифікати вакцинації почала видавати перша країна Шенгенської зони – Ісландія. До того ж на острів готові пускати щеплених від COVID-19 туристів з будь-яких країн світу, (окрім тих, кордони Ісландії для яких поки закриті, як Україна, – LIGA.net), якщо ті нададуть «чинний міжнародний сертифікат». Схожі наміри також оголосили Польща, Кіпр, Греція, Румунія, Словенія. 

Остання група країн спільно з Австрією закликає єврочиновників розробити цей документ для ЄС. «Ми хочемо повернути свободу подорожей по Європі – неважливо у справах або для задоволення, і ми хочемо мати можливість відвідувати культурні заходи, ресторани, готелі та насолоджуватися всім цим», – зазначив прем’єр-міністр Австрії Себастьян Курц.

Читайте також: Паспорт вакцинации от COVID: что это такое и когда появится. Чего ждать украинцам? (укр.) 

25 лютого лідери Євросоюзу на віртуальному саміті домовилися розробити протягом трьох місяців електронний сертифікат вакцинації, який буде діяти на всій території ЄС. Зробили швидше. 17 березня Єврокомісія визначилася з тим, як виглядатиме цей документ, а також яку саме інформацію він міститиме. 

Назвати його вирішили «цифровий зелений сертифікат», і він відрізнятиметься від концепції імунного паспорта або ковід-паспорта (який раніше обговорювали та який розкритикував ВООЗ), оскільки включає не лише вакцинованих.

Видаватимуть такий документ в трьох випадках: 

  • якщо людина отримала дві дози вакцини;

  • у разі негативного результату тесту на COVID-19 (ПЛР або експрес);

  • якщо людина перехворіла на коронавірус. 

Уляна Букатюк